0253.250NRT1
Manufacturer Part Number:
0253.250NRT1
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, QPL, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A AC, 300A DC
Color :
Current Rating (Amps) :
250 mA
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
0.0116
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Axial
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.103" Dia x 0.280" L (2.61mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V