BK/AHCA-30-R
Manufacturer Part Number:
BK/AHCA-30-R
Part of Description:
FUSE 3AB 30A
Approval Agency :
UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
20kA
Color :
Current Rating (Amps) :
30 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC :
600 V
Voltage Rating - DC :
500 V