0298175.UXT
Manufacturer Part Number:
0298175.UXT
Part of Description:
FUSE AUTO 175A 32VDC AUTO LINK
Approval Agency :
cULus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
2kA
Color :
White
Current Rating (Amps) :
175 A
Melting I²t :
168000
Mounting Type :
Bolt Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Auto Link
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
1.149" L x 0.750" W x 0.390" H (29.20mm x 19.05mm x 9.90mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
32 V