0273.750H
Manufacturer Part Number:
0273.750H
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, QPL, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
10kA
Color :
Current Rating (Amps) :
750 mA
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
0.09
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 85°C
Package / Case :
Radial, Can, Vertical
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.250" Dia x 0.350" H (6.35mm x 8.89mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V