0216.160MXEP
Manufacturer Part Number:
0216.160MXEP
Part of Description:
FUSE CERAMIC 160MA 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
CCC, CE, CSA, SEMKO, UL, VDE
Current Rating (Amps) :
160 mA
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Size / Dimension :
0.236" Dia x 0.886" L (6.00mm x 22.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V