021606.3MXEP
Manufacturer Part Number:
021606.3MXEP
Part of Description:
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
BSI, CCC, CE, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Current Rating (Amps) :
6.3 A
Melting I²t :
56.43
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V