74-XAF80A
Manufacturer Part Number:
74-XAF80A
Manufacturer/Brand:
NTE Electronics, Inc
Part of Description:
FUSE AUTO 80A 42VDC BLADE
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
Color :
Current Rating (Amps) :
80 A
Fuse Type :
Automotive
Melting I²t :
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
Blade, Max
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
1.150" L x 0.350" W x 0.866" H (29.20mm x 8.90mm x 22.00mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
42 V