0314.750MXP
Manufacturer Part Number:
0314.750MXP
Part of Description:
FUSE CERAMIC 750MA 250VAC 125VDC
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A AC, 10kA DC
Color :
Current Rating (Amps) :
750 mA
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
0.466
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V