CB61F40A-TR1
Manufacturer Part Number:
CB61F40A-TR1
Part of Description:
FUSE BRD MNT 40A 63VDC SMD
Approval Agency :
cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
500A
Color :
Current Rating (Amps) :
40 A
Melting I²t :
1600
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.240" L x 0.101" W x 0.101" H (6.10mm x 2.57mm x 2.57mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
63 V