CB61F20A-TR1
Manufacturer Part Number:
CB61F20A-TR1
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
FUSE BRD MNT 20A 72VDC SMD
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
500A
Color :
Current Rating (Amps) :
20 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
210
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2-SMD, Square End Block
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.240" L x 0.101" W x 0.101" H (6.10mm x 2.57mm x 2.57mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
72 V