045202.5NRL
Manufacturer Part Number:
045202.5NRL
Part of Description:
FUSE BRD MNT 2.5A 125VAC/VDC SMD
Approval Agency :
CSA, PSE, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Melting I²t :
15
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.240" L x 0.106" W x 0.106" H (6.10mm x 2.69mm x 2.69mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V