0437.750KRA
Manufacturer Part Number:
0437.750KRA
Part of Description:
FUSE 63V AUTOC FA 1206 .750A
Approval Agency :
AEC-Q200, CSA, cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A AC, 100A DC
Color :
Current Rating (Amps) :
750 mA
Melting I²t :
0.064
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W x 0.033" H (3.20mm x 1.60mm x 0.85mm)
Voltage Rating - AC :
63 V
Voltage Rating - DC :
63 V