04671.75NRHF
Manufacturer Part Number:
04671.75NRHF
Part of Description:
FUSE BOARD MOUNT 1.75A 32VAC/VDC
Approval Agency :
CSA, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
1.75 A
Melting I²t :
0.0903
Operating Temperature :
-55°C ~ 90°C
Package / Case :
0603 (1608 Metric)
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.063" L x 0.032" W x 0.012" H (1.60mm x 0.81mm x 0.31mm)
Voltage Rating - AC :
32 V
Voltage Rating - DC :
32 V