06173.15MXEP
Manufacturer Part Number:
06173.15MXEP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE 3.15A 250V AXIAL
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CCC, CE, CSA, UR. VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
3.15 A
Fuse Type :
Cartridge, Glass
Melting I²t :
17.71
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.217" Dia x 0.846" L (5.50mm x 21.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V