74-6SC2.5A
- Manufacturer Part Number:
- 74-6SC2.5A
- Manufacturer/Brand:
- NTE Electronics, Inc
- Part of Description:
- FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 6X30MM
- Manufacturer :
- NTE Electronics, Inc
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- cURus
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 200A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 2.5 A
- Fuse Type :
- Cartridge, Ceramic
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- 6mm x 30mm
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V