74-MAF10A
- Manufacturer Part Number:
- 74-MAF10A
- Manufacturer/Brand:
- NTE Electronics, Inc
- Part of Description:
- FUSE AUTO 10A 32VDC BLADE MINI
- Manufacturer :
- NTE Electronics, Inc
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- Color :
- Red
- Current Rating (Amps) :
- 10 A
- Fuse Type :
- Automotive
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- Blade, Miniature
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.433" L x 0.150" W x 0.362" H (11.00mm x 3.80mm x 9.20mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 32 V