74-4SG375MA
- Manufacturer Part Number:
- 74-4SG375MA
- Manufacturer/Brand:
- NTE Electronics, Inc
- Part of Description:
- FUSE GLASS 375MA 250VAC 2AG
- Manufacturer :
- NTE Electronics, Inc
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- cUL, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 375 mA
- Fuse Type :
- Cartridge, Glass
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- Package / Case :
- 2AG, 5mm x 15mm
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.177" Dia x 0.590" L (4.50mm x 15.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V