09773.15MXEP
Manufacturer Part Number:
09773.15MXEP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CERAMIC 3.15A 500VAC 450VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CE, PSE, SEMKO
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A AC, 200A DC
Color :
Current Rating (Amps) :
3.15 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
58
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm (Axial)
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.228" Dia x 0.886" L (5.80mm x 22.50mm)
Voltage Rating - AC :
500 V
Voltage Rating - DC :
450 V