0508.500MXP
Manufacturer Part Number:
0508.500MXP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CERM 500MA 1000VAC/VDC 3AB
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CE, cULus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
10kA
Color :
Current Rating (Amps) :
500 mA
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
0.259
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.248" Dia x 1.260" L (6.30mm x 32.00mm)
Voltage Rating - AC :
1 kV
Voltage Rating - DC :
1000 V