0230.500MXP
Manufacturer Part Number:
0230.500MXP
Part of Description:
FUSE GLASS 500MA 250VAC 125VDC
Approval Agency :
CE, CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A AC, 10kA DC
Color :
Current Rating (Amps) :
500 mA
Melting I²t :
1.16
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Cartridge, Non-Standard (Axial)
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.177" Dia x 0.571" L (4.50mm x 14.50mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V