044607.5ZRP
Manufacturer Part Number:
044607.5ZRP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE BRD MNT 7.5A 350VAC 125VDC
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A AC, 50A DC
Color :
Current Rating (Amps) :
7.5 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
68
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
2-SMD, Gull Wing
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.430" L x 0.345" W x 0.150" H (10.92mm x 8.76mm x 3.81mm)
Voltage Rating - AC :
350 V
Voltage Rating - DC :
125 V