CB61F12A-TR1
Manufacturer Part Number:
CB61F12A-TR1
Part of Description:
FUSE BRD MNT 12A 125VAC/VDC SMD
Approval Agency :
cULus, PSE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A AC, 300A DC
Color :
Current Rating (Amps) :
12 A
Melting I²t :
40
Size / Dimension :
0.240" L x 0.101" W x 0.101" H (6.10mm x 2.57mm x 2.57mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V