CC12H10A-TR
Manufacturer Part Number:
CC12H10A-TR
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
FUSE BOARD MOUNT 10A 32VDC 1206
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
10 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
33
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Response Time :
Size / Dimension :
0.063" L x 0.126" W x 0.024" H (1.60mm x 3.20mm x 0.60mm)
Voltage Rating - AC :
Voltage Rating - DC :
32 V