SS-5H-6.3A-APH
Manufacturer Part Number:
SS-5H-6.3A-APH
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
FUSE BOARD MOUNT 6.3A 300VAC RAD
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CQC, cURus, KC, PSE, TUV, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A
Color :
Current Rating (Amps) :
6.3 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
176
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial, Box
Product Status :
Active
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm)
Voltage Rating - AC :
300 V