0ADAC0600-BE
- Manufacturer Part Number:
- 0ADAC0600-BE
- Manufacturer/Brand:
- Bel Fuse Inc.
- Part of Description:
- FUSE CERM 0.6A 600VAC/VDC
- Manufacturer :
- Bel Fuse Inc.
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- cURus
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 10kA
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 600 mA
- Fuse Type :
- Cartridge, Ceramic
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Requires Holder
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.250" Dia x 1.252" L (6.35mm x 31.80mm)
- Voltage Rating - AC :
- 600 V
- Voltage Rating - DC :
- 600 V