SF-2923HC50C-2
- Manufacturer Part Number:
- SF-2923HC50C-2
- Manufacturer/Brand:
- Bourns Inc.
- Part of Description:
- FUSE BOARD MOUNT 50A 60VDC 2SMD
- Manufacturer :
- Bourns Inc.
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 300A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 50 A
- Fuse Type :
- Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- Melting I²t :
- 1750
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2-SMD, J-Lead
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.287" L x 0.228" W x 0.157" H (7.30mm x 5.80mm x 4.00mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 60 V