021812.5MXP
Manufacturer Part Number:
021812.5MXP
Part of Description:
FUSE GLASS 12.5A 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
PSE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
63A
Color :
Current Rating (Amps) :
12.5 A
Melting I²t :
889
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V