0157.375DRT
Manufacturer Part Number:
0157.375DRT
Part of Description:
FUSE BOARD MNT 375MA 125VAC/VDC
Approval Agency :
cULus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
375 mA
Melting I²t :
0.101
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2-SMD, Square End Block with Clip
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.256" L x 0.146" W x 0.154" H (6.50mm x 3.70mm x 3.90mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V