BK/ABC-20-R
Manufacturer Part Number:
BK/ABC-20-R
Manufacturer/Brand:
Eaton - Electronics Division
Part of Description:
FUSE CERM 20A 250VAC 125VDC 3AB
Manufacturer :
Eaton - Electronics Division
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
400A AC, 10kA DC
Color :
Current Rating (Amps) :
20 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
550.8
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
Package / Case :
3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4"
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.250" Dia x 1.250" L (6.35mm x 31.75mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V