021612.5MXP
Manufacturer Part Number:
021612.5MXP
Manufacturer/Brand:
Hartland Controls/Littelfuse
Part of Description:
FUSE CERAMIC 12.5A 250VAC 5X20MM
Manufacturer :
Hartland Controls/Littelfuse
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
CE, CSA, PSE, TUV, UR
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
1.5kA
Color :
Current Rating (Amps) :
12.5 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
235
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V