022901.5HXP
Manufacturer Part Number:
022901.5HXP
Part of Description:
FUSE GLASS 1.5A 250VAC 125VDC
Approval Agency :
CE, CSA, PSE, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A AC, 10kA DC
Color :
Current Rating (Amps) :
1.5 A
Melting I²t :
15
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
2AG, 5mm x 15mm
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.177" Dia x 0.570" L (4.50mm x 14.48mm)
Voltage Rating - AC :
250 V
Voltage Rating - DC :
125 V