045801.5DR
Manufacturer Part Number:
045801.5DR
Part of Description:
FUSE BOARD MNT 1.5A 48VAC 75VDC
Approval Agency :
cULus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A
Color :
Current Rating (Amps) :
1.5 A
Melting I²t :
0.548
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension :
0.125" L x 0.062" W x 0.062" H (3.18mm x 1.58mm x 1.58mm)
Voltage Rating - AC :
48 V
Voltage Rating - DC :
75 V