046802.5NRHF
Manufacturer Part Number:
046802.5NRHF
Part of Description:
FUSE BRD MNT 2.5A 63VAC/VDC 1206
Approval Agency :
CSA, UL
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A AC, 50A DC
Color :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Melting I²t :
1.011
Operating Temperature :
-55°C ~ 90°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
Voltage Rating - AC :
63 V
Voltage Rating - DC :
63 V