SF-1206HV30M-2
- Manufacturer Part Number:
- SF-1206HV30M-2
- Manufacturer/Brand:
- Bourns Inc.
- Part of Description:
- FUSE BOARD MOUNT 30A 35VDC 1206
- Manufacturer :
- Bourns Inc.
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 200A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 30 A
- Fuse Type :
- Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- Melting I²t :
- 180
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 1206 (3216 Metric)
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.126" L x 0.063" W x 0.051" H (3.20mm x 1.60mm x 1.30mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 35 V