CC12H250MA-TR
- Manufacturer Part Number:
- CC12H250MA-TR
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Electronics Division
- Part of Description:
- FUSE BOARD MOUNT 250MA 63V 1206
- Manufacturer :
- Eaton - Electronics Division
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- cURus
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 250 mA
- Fuse Type :
- Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 1206 (3216 Metric)
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Size / Dimension :
- 0.126" L x 0.063" W x 0.043" H (3.20mm x 1.60mm x 1.10mm)
- Voltage Rating - AC :
- Voltage Rating - DC :
- 63 V