02173.15MXP
Manufacturer Part Number:
02173.15MXP
Part of Description:
FUSE GLASS 3.15A 250VAC 5X20MM
Approval Agency :
BSI, CE, CCC, CSA, KC, PSE, SEMKO, UR, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
35A
Color :
Current Rating (Amps) :
3.15 A
Melting I²t :
17.72
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
250 V