SS-5-2.5A-AP
- Manufacturer Part Number:
- SS-5-2.5A-AP
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Electronics Division
- Part of Description:
- FUSE BOARD MOUNT 2.5A 250VAC RAD
- Manufacturer :
- Eaton - Electronics Division
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- CQC, cULus, EK-MARK, SEMKO, VDE
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 35A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 2.5 A
- Fuse Type :
- Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- Melting I²t :
- 40.3
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial, Box
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.335" L x 0.169" W x 0.329" H (8.50mm x 4.30mm x 8.35mm)
- Voltage Rating - AC :
- 250 V