0685P2500-01
Manufacturer Part Number:
0685P2500-01
Manufacturer/Brand:
Bel Fuse Inc.
Part of Description:
FUSE 2.5A 63VDC FAST 1206 SMD
Manufacturer :
Bel Fuse Inc.
Product Category :
Fuses
Approval Agency :
AEC-Q200, CE, cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A AC, 100A DC
Color :
Current Rating (Amps) :
2.5 A
Fuse Type :
Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Melting I²t :
0.6
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Response Time :
Fast Blow
Size / Dimension :
0.126" L x 0.062" W x 0.025" H (3.20mm x 1.58mm x 0.63mm)
Voltage Rating - AC :
50 V
Voltage Rating - DC :
63 V