TR2/6125FF10-R
- Manufacturer Part Number:
- TR2/6125FF10-R
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Electronics Division
- Part of Description:
- FUSE BOARD MNT 10A 125VAC 72VDC
- Manufacturer :
- Eaton - Electronics Division
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- cULus
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 10 A
- Fuse Type :
- Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- Melting I²t :
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- 2410 (6125 Metric)
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.240" L x 0.107" W x 0.107" H (6.10mm x 2.72mm x 2.72mm)
- Voltage Rating - AC :
- 125 V
- Voltage Rating - DC :
- 72 V