0697H1000-02
- Manufacturer Part Number:
- 0697H1000-02
- Manufacturer/Brand:
- Bel Fuse Inc.
- Part of Description:
- FUSE BRD MNT 1A 350VAC 100VDC
- Manufacturer :
- Bel Fuse Inc.
- Product Category :
- Fuses
- Approval Agency :
- AEC-Q200, cURus
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 100A AC, 65A DC
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 1 A
- Fuse Type :
- Board Mount (Cartridge Style Excluded)
- Melting I²t :
- 6.1
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial, Box
- Product Status :
- Active
- Response Time :
- Slow Blow
- Size / Dimension :
- 0.329" L x 0.157" W x 0.307" H (8.35mm x 4.00mm x 7.80mm)
- Voltage Rating - AC :
- 350 V
- Voltage Rating - DC :
- 100 V