0477.500MXP
Manufacturer Part Number:
0477.500MXP
Part of Description:
FUSE CERAMIC 500MA 500VAC 400VDC
Approval Agency :
cULus, SEMKO
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A AC, 1.5kA DC
Color :
Current Rating (Amps) :
500 mA
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
0.3
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
500 V
Voltage Rating - DC :
400 V