04773.15MXP
Manufacturer Part Number:
04773.15MXP
Part of Description:
FUSE CERAMIC 3.15A 500VAC 400VDC
Approval Agency :
cULus, PSE, SEMKO, VDE
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
100A AC, 1.5kA DC
Color :
Current Rating (Amps) :
3.15 A
Fuse Type :
Cartridge, Ceramic
Melting I²t :
50.109
Mounting Type :
Requires Holder
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
5mm x 20mm
Response Time :
Slow Blow
Size / Dimension :
0.205" Dia x 0.787" L (5.20mm x 20.00mm)
Voltage Rating - AC :
500 V
Voltage Rating - DC :
400 V