0251.250MXL
Manufacturer Part Number:
0251.250MXL
Part of Description:
FUSE BOARD MNT 250MA 125VAC/VDC
Approval Agency :
CSA, cURus
Breaking Capacity @ Rated Voltage :
50A AC, 300A DC
Color :
Current Rating (Amps) :
250 mA
Melting I²t :
0.0116
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension :
0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
Voltage Rating - AC :
125 V
Voltage Rating - DC :
125 V