0251.750MAT1L
- Manufacturer Part Number:
- 0251.750MAT1L
- Part of Description:
- FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC
- Approval Agency :
- CSA, cURus, TUV
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50A AC, 300A DC
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 750 mA
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Size / Dimension :
- 0.110" Dia x 0.280" L (2.80mm x 7.11mm)
- Voltage Rating - AC :
- 125 V
- Voltage Rating - DC :
- 125 V