046601.5NR
- Manufacturer Part Number:
- 046601.5NR
- Part of Description:
- FUSE BRD MNT 1.5A 63VAC/VDC 1206
- Approval Agency :
- CSA, UL
- Breaking Capacity @ Rated Voltage :
- 50A
- Color :
- Current Rating (Amps) :
- 1.5 A
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 90°C
- Package / Case :
- 1206 (3216 Metric)
- Response Time :
- Fast Blow
- Size / Dimension :
- 0.125" L x 0.060" W x 0.023" H (3.18mm x 1.52mm x 0.58mm)
- Voltage Rating - AC :
- 63 V
- Voltage Rating - DC :
- 63 V