R25400-1CR
Manufacturer Part Number:
R25400-1CR
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE BLOK CART 250V 400A CHASSIS
Manufacturer :
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
400 A
For Use With/Related Products :
Class R Fuses
Fuse Size :
2.06" Dia x 8.626" L (52.3mm x 219.1mm)
Fuse Type :
Cartridge
Fuseholder Type :
Block
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
1
Orientation :
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
Box Lug
Voltage :
250V