R25200-1STR
Manufacturer Part Number:
R25200-1STR
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE BLOK CART 250V 200A CHASSIS
Manufacturer :
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
200 A
For Use With/Related Products :
Class R Fuses
Fuse Size :
1.563" Dia x 7.126" L (39.7mm x 181mm)
Fuse Type :
Cartridge
Fuseholder Type :
Block
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
1
Orientation :
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
Screw Terminal
Voltage :
250V