H60200-1CR
- Manufacturer Part Number:
- H60200-1CR
- Manufacturer/Brand:
- Eaton - Bussmann Electrical Division
- Part of Description:
- FUSE BLOK CART 600V 200A CHASSIS
- Manufacturer :
- Product Category :
- Fuseholders
- Contact Finish :
- Contact Material :
- Current Rating (Amps) :
- 200 A
- For Use With/Related Products :
- Class H(K), Class R Fuses
- Fuse Size :
- 1.839" Dia x 9.626" L (46.7mm x 244.5mm)
- Fuse Type :
- Cartridge
- Fuseholder Type :
- Block
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- Number of Circuits :
- 1
- Orientation :
- Product Status :
- Obsolete
- Termination Style :
- Box Lug
- Voltage :
- 600V