H25100-3CR
Manufacturer Part Number:
H25100-3CR
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE BLOK CART 250V 100A CHASSIS
Manufacturer :
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
100 A
For Use With/Related Products :
Class H(K), Class R Fuses
Fuse Size :
1.063" Dia x 5.874" L (27mm x 149.2mm)
Fuse Type :
Cartridge
Fuseholder Type :
Block
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
3
Orientation :
Product Status :
Obsolete
Termination Style :
Box Lug
Voltage :
250V