RM60400-3CR
Manufacturer Part Number:
RM60400-3CR
Manufacturer/Brand:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Part of Description:
FUSE HOLDER
Manufacturer :
Product Category :
Fuseholders
Contact Finish :
Contact Material :
Current Rating (Amps) :
400 A
For Use With/Related Products :
Class R Fuses
Fuse Size :
2.591" Dia x 11.626" L (65.8mm x 295.3mm)
Fuse Type :
Cartridge
Fuseholder Type :
Block
Mounting Type :
Chassis Mount
Number of Circuits :
3
Orientation :
Horizontal and Vertical
Product Status :
Active
Termination Style :
Box Lug
Voltage :
600V